PowerColor Radeon RX7900 XT Hellhound GDDR6 20GB Graphics Engine RX 7900 XT 20G-L/OC Video Memory 20GB GDDR6 Stream Processor 5376 Units Engine Clock(OC) up to 2130MHz(Game) up to 2500MHz(Boost) Engine Clock(STD/Silent) up to 2025MHz(Game) up to 2395MHz(Boost) Memory Clock 20.0 Gbps Memory Interface 320-bit DirectX® Support 12 Bus Standard PCIE 4.0 Standard Display Connectors 1 x HDMI 2.1,3 x DisplayPort 2.1 (8K60Hz Max 2 of displays supported)
Placi video
PowerColor Radeon RX7900 XT Hellhound GDDR6 20GB
Producator:
Powercolor
Disponibilitate:
23 în stoc
8.123,99lei
23 în stoc
| Cooler-Type | Activ |
|---|---|
| Video segment | Consumer |
| Cooler size | Triple |
| Memory type | GDDR6 |
| Video output | HDMI&Display Port |
| LP-Bracket | No |
| VGA-Interface | PCI-E-4.0 |
| Memory size | 20000MB |
| Chipset series | RX7900 |
| Cooling type | Active |
| Suport SLI | Nu |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| CUDA | No |
| Dual Link DVI | No |
| Graphics processor family | AMD |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Tip Memorie | GDDR6 |
| Sistem racire | Activ |
| HDMI | 1 |
| Slot | PCI Express 4.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| DisplayPort | Da |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Seria | Radeon RX 7000 |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Alimentare separata | 2x 8-pin PCI-E |
| Number of pipelines | 8 |
| Model | Radeon RX 7900 XT |
| Capacitate | 20GB |
| Bus Memorie | 320bit |
| Graphics processor | Radeon RX 7900 XT |
| Stream processors | 5376 |
| Memory bus | 320 bit |
| Processor boost clock speed | 2500 MHz |
| Low profile | Full Profile |
| Segment | Consumer |
| MiniDP | N/A |
| Chipset | AMD |
| Numar Sloturi | N/A |
| AMD FreeSync | Yes |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Illumination colour | Blue, Purple |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| Producator | POWERCOLOR |
| Garantie | 24 |
Nu există recenzii încă.