Placa video Gainward GeForce RTX 3060 Ghost 12GB Product Name GeForce RTX™ 3060 Ghost Barcode 471056224-2430 GPU GeForce RTX 3060 GPU Clockspeed 1777MHz (Boost) Memory 12 GB GDDR6 (192 bits) Memory Clockspeed 7500Mhz (15Gbps) Bandwidth 360GB/s Bus PCI-Express Gen 4 x16 Cooling 2 Slot Dual Fan Cooler Video-Features HDMI v2.1 Connectivity DisplayPort *3 Product Size 245mm x 119mm Power Connector 8-pin P/N NE63060019K9-190AU http://www.gainward.com/main/vgapro.php?id=1106&lang=en
Placi video
Placa video Gainward GeForce RTX 3060 Ghost 12GB Product
Producator:
Gainward
Disponibilitate:
Stoc epuizat
2.599,99lei
Stoc epuizat
| Cooler-Type | Activ |
|---|---|
| Memory size | 12288MB |
| Video segment | Consumer |
| Cooler size | Dual |
| Memory type | GDDR6 |
| Video output | HDMI&Display Port |
| Chipset series | RTX 3060 |
| LP-Bracket | No |
| VGA-Interface | PCI-E-4.0 |
| Cooling type | Active |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Suport SLI | Da |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Numar Sloturi | Dual Slot |
| OpenGL version | 4.6 |
| Number of slots | 2 |
| Seria | GeForce RTX 3000 |
| Tip Memorie | GDDR6 |
| Sistem racire | Activ |
| HDMI | 1 |
| Slot | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Da |
| Conector Alimentare | 8 Pin |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Model | GeForce RTX 4060 |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Capacitate | 12GB |
| Bus Memorie | 192bit |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics processor | GeForce RTX 3060 |
| Memory bandwidth (max) | 360 GB/s |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| CUDA cores | 3584 |
| Processor boost clock speed | 1777 MHz |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Alimentare separata | 1x 8-pin PCI-E |
| Chipset | nVidia |
| Low profile | Full Profile |
| Segment | Consumer |
| MiniDP | N/A |
| Producator | GAINWARD |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.