Obiectiv foto Canon RF 16mm/ F2.8 STM, mirrorless.
| Tip lentilă | Macro |
|---|---|
| Stabilizator de imagine | Da |
| Montură | Canon EF |
| Maximum aperture number | 2.8 |
| Lens cap included | Yes |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Camera brands compatibility | Canon |
| AF actuator | STM |
| Diameter | 6.92 cm |
| Minimum aperture number | 22 |
| Lens mount interface | Canon RF |
| Lens structure (elements/groups) | 9/7 |
| Lens type | Ultra-wide lens |
| Closest focusing distance | 0.13 m |
| Lens viewing angle, horizontal | 98° |
| Lens viewing angle, vertical | 74° |
| Fixed focal length | 16 mm |
| Lens viewing angle, diagonal | 108° |
| Maximum magnification | 0.26x |
| Filter size | 43 mm |
| liliana | apa |
| Producator | CANON |
| Garantie | 24 |
Nu există recenzii încă.