Placa video Gigabyte GeForce 4080 16GB AERO OC Graphics Processing GeForce RTX™ 4080 Core Clock 2535 MHz (Reference Card: 2505 MHz) CUDA® Cores 9728 Memory Clock 22.4 Gbps Memory Size 16 GB Memory Type GDDR6X Memory Bus 256 bit Card Bus PCI-E 4.0 Digital max resolution 7680×4320 Multi-view 4 Card size L=342 W=150 H=75 mm PCB Form ATX DirectX 12 Ultimate OpenGL 4.6 Recommended PSU 850W Power Connectors 16 pin * 1 Output DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1 *1 Accessories 1. Quick guide 2. Anti-sag bracket 3. Anti-sag bracket installation guide 4. One 16 pin to triple 8-pin power adaptor 5. One 16 pin to triple 8-pin power adaptor
Placi video
Placa video Gigabyte GeForce RTX 4080 16GB AERO OC
Producator:
Gigabyte
Disponibilitate:
Stoc epuizat
11.560,99lei
Stoc epuizat
| Producator | GIGABYTE |
|---|---|
| Garantie | 36 |
| Cooler-Type | Activ |
| Video segment | Consumer |
| Cooler size | Triple |
| Memory size | 16384MB |
| Chipset series | RTX4000 |
| Video output | HDMI&Display Port |
| Memory type | GDDR6X |
| LP-Bracket | No |
| VGA-Interface | PCI-E-4.0 |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Suport SLI | Nu |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory bus | 256 bit |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| Dual Link DVI | No |
| Numar Sloturi | Dual Slot |
| OpenGL version | 4.6 |
| Sistem racire | Activ |
| HDMI | 1 |
| Slot | PCI Express 4.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Seria | GeForce RTX 4000 |
| Capacitate | 16GB |
| DisplayPort | Da |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Tip Memorie | GDDR6X |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Bus Memorie | 256bit |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Alimentare separata | 1x 16-pin PCI-E |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Length | 342 mm |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Graphics processor | GeForce RTX 4080 |
| CUDA cores | 9728 |
| Memory bandwidth (max) | 22.4 GB/s |
| Chipset | nVidia |
| Low profile | Full Profile |
| Segment | Consumer |
| Package type | Box |
| MiniDP | N/A |
| Model | Radeon RX 6600 XT |
Nu există recenzii încă.