| General | |
| Interfata | PCI Express x16 4.0 |
| Rezolutie maxima | 7680×4320 pixeli |
| Model | |
| Model | Radeon RX 6800 XT |
| Recomandat pentru gaming | Da |
| Chipset | |
| Producator chipset | AMD |
| Seria | Radeon RX 6000 |
| Tehnologie de fabricatie | 7 nm |
| Procesor grafic | Navi 21 |
| GPU Boost clock | 2250 MHz |
| Data lansarii chipset | 18.11.2020 |
| Shader Model | 6.5 |
| Texture Units | 288 |
| Raster Operators | 128 |
| Numar de tranzistoare | 26800 milioane |
| Stream Processors | 4608 |
| Profiluri OC | |
| Frecventa GPU Boost mod OC | 2250 MHz |
| Frecventa GPU Boost mod gaming | 2015 MHz |
| Memorie | |
| Tip memorie | GDDR6 |
| Dimensiune memorie | 16 GB |
| BUS memorie | 256 bit |
| Frecventa memorie efectiva | 16000 MHz |
| Infinity Cache | 128 MB |
| 3D API | |
| Suport DirectX | 12 Ultimate |
| Suport OpenGL | 4.6 |
| Suport OpenCL | 2.0 |
| Suport Vulkan | Da |
| Suport FreeSync | Da |
| VR Ready | Da |
| Porturi | |
| HDMI | 1 |
| Display port | 2 |
| USB Type-C | 1 |
| Racire | |
| Sistem racire | Activ |
| Dimensiune racire | Tri slot |
| Tip racire | Aer |
| Altele | |
| HDCP Ready | Da |
| Tehnologii | AMD RDNA™ 2 Architecture DirectX® 12 Ultimate Hardware Raytracing 7nm GPU GDDR6 Memory PCI® Express 4.0 Support AMD FreeSync™ Technology DisplayPort™ 1.4 with DSC HDMI™ 2.1 VRR Video Streaming up to 8K Radeon™ VR Ready Premium AMD FidelityFX Radeon™ Image Sharpening Radeon™ Anti-Lag Radeon™ Software Game Driver Optimizations |
| Alimentare separata | 2x 8-pin PCI-E |
| Dimensiuni | 266.75 x 119.75 x 49.75 mm |
| Backplate | Da |
Nu există recenzii încă.