Placa video Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX7900XTX VAPOR-X, 24 GB, GDDR6, 384BIT, 2680Mhz boost clock, 2x HDMI, 2x DisplayPort
Placi video
Placa video Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX7900XTX VAPOR-X, 24 GB,
Producator:
Sapphire
Disponibilitate:
Stoc epuizat
10.664,99lei
Stoc epuizat
| Producator | SAPPHIRE |
|---|---|
| Garantie | 24 |
| Cooler-Type | Activ |
| Video segment | Consumer |
| Cooler size | Triple |
| Memory type | GDDR6 |
| Video output | HDMI&Display Port |
| LP-Bracket | No |
| VGA-Interface | PCI-E-4.0 |
| Memory size | 24000MB |
| Chipset series | RX7900 |
| Cooling type | Active |
| AMD FreeSync | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| Suport SLI | Nu |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| CUDA | No |
| Dual Link DVI | No |
| Graphics processor family | AMD |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Tip Memorie | GDDR6 |
| Sistem racire | Activ |
| Slot | PCI Express 4.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| DisplayPort | Da |
| HDMI | 2 |
| Numar Sloturi | Triple Slot |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Seria | Radeon RX 7000 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Minimum RAM | 8192 MB |
| Length | 320 mm |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Model | Radeon RX 7900 XTX |
| Capacitate | 24GB |
| Bus Memorie | 384bit |
| Graphics processor | Radeon RX 7900 XTX |
| Stream processors | 6144 |
| Memory bus | 384 bit |
| Minimum system power supply | 800 W |
| Alimentare separata | 3x 8-pin PCI-E |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| Number of slots | 3.5 |
| Lithography | 5 nm |
| Infinity cache | 96 MB |
| Ray accelerators | 96 |
| Processor boost clock speed | 2680 MHz |
| Cooling technology | Sapphire Vapor Chamber cooling |
| Low profile | Full Profile |
| Segment | Consumer |
| Package type | Box |
| MiniDP | N/A |
| Chipset | AMD |
Nu există recenzii încă.