Obiectiv foto Canon EF-M 15-45MM f/3.5-6.3 IS STM
| Tip lentilă | Zoom |
|---|---|
| Stabilizator de imagine | Da |
| Montură | EF-M |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Minimum focal length (35mm film equiv) | 24 mm |
| Lens structure (elements/groups) | 10/9 |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Lens type | Wide zoom lens |
| Minimum aperture number | 3.5 |
| Closest focusing distance | 0.25 m |
| Maximum aperture number | 40 |
| Lens mount interface | Canon EF-M |
| Lens viewing angle, horizontal | 74° |
| Aperture range (F-F) | 3.5 – 6.3 |
| Lens viewing angle, vertical | 53° |
| Lens viewing angle, diagonal | 84 – 33° |
| Focal length range | 15 – 45 mm |
| Maximum focal length (35mm film equiv) | 72 mm |
| Image sensor format | APS-C |
| Camera brands compatibility | Canon |
| Manual focus | Yes |
| AF actuator | STM |
| Maximum magnification | 0.25x |
| Compatibility | EOS M |
| Lens hood | Yes |
| Diameter | 6.09 cm |
| Filter size | 49 mm |
| Producator | CANON |
| Garantie | 24 |
Nu există recenzii încă.