Obiectiv foto Canon EF-S 10-22mm/ F 3.5-4.5 IS USM, 0.62 kg,Super Wide Lens.
| Tip lentilă | Wide |
|---|---|
| Stabilizator de imagine | Da |
| Montură | EF-S |
| Image stabilizer | No |
| Diameter | 8.35 cm |
| Filter size | 77 mm |
| Camera brands compatibility | Canon |
| Manual focus | Yes |
| Minimum aperture number | 22 |
| Lens hood | Yes |
| Lens mount interface | Canon EF-S |
| Lens structure (elements/groups) | 13/10 |
| Lens type | Super wide lens |
| Closest focusing distance | 0.24 m |
| Lens viewing angle, diagonal | 107.5 – 63.5° |
| Focal length range | 10 – 22 mm |
| Number of diaphragm blades | 6 |
| AF actuator | USM |
| Maximum magnification | 0.17x |
| Magnification | 0.17x |
| Producator | CANON |
| Garantie | 24 |
Nu există recenzii încă.