SSD Corsair Force Series MP510 960GB M.2 SSD Unformatted Capacity 960 GB SSD Smart Support Yes Weight 0.055kg SSD Interface PCIe Gen 3.0 x4 SSD Max Sequential Read CDM Up to 3,480MB/s SSD Max Sequential Write CDM Up to 3,000MB/s Max Random Write QD32 IOMeter Up to 700K IOPS Max Random Read QD32 IOMeter Up to 280K IOPS Power Consumption active 6.9W Average Power Consumption Inactive 30mW Form Factor M.2 2280 Dimensions 80mm x 22mm x 3mm Application Consumer Client https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Storage/M-2- SSDs/Force-Series-MP510/p/CSSD-F960GBMP510B#tab-tech-specs
SSD-uri Interne
SSD Corsair Force Series™ MP510, 960GB, NVMe, M.2
Producator:
Corsair
Disponibilitate:
Stoc epuizat
719,99lei
Stoc epuizat
| Producator | CORSAIR |
|---|---|
| Garantie | 36 |
| Bracket-3.5in | No |
| Interfață SSD | PCI-E |
| Format SSD | M.2 |
| Capacitate SSD | 960GB |
| Recomandat Gaming | Da |
| Suport NVMe | Da |
| Iluminare led | Nu |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Power consumption (read) | 6.9 W |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Interfata | PCI Express 3.0 x4 |
| Format | M.2 |
| NVMe version | 1.3 |
| Citire max | 3500 – 4000 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Operating vibration | 20 G |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| Capacitate | 960 GB |
| Power consumption (idle) | 0.03 W |
| Random read (4KB) | 610000 IOPS |
| Random write (4KB) | 570000 IOPS |
| TBW rating | 1700 |
| Power consumption (write) | 5.6 W |
| Scriere Max | 3000 – 4000 MB/s |
| Write speed | 3000 MB/s |
| Read speed | 3480 MB/s |
Nu există recenzii încă.